Rozmiar czcionki: |
Poradnik pacjenta
1. dowód osobisty (w przypadku braku dowodu osobistego inny dokumenty tożsamości zawierający PESEL pacjenta) 2. skierowanie na druku wymaganym przez Narodowy Fundusz Zdrowia musi zawierać: nazwę jednostki chorobowej oraz nazwę konkretnego badania, procedury medycznej, które ma być wykonane.
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń. Schemat przygotowania preparatem fortrans 1. Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemia lnianego i maku. 2. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości. 3. W dniu poprzedzającym badanie , około godziny 15. , zgodnie z instrukcją, należy przygotować 4 litry roztworu Fortransu rozpuszczając każdą z czterech torebek w 1l wody mineralnej niegazowanej. 4. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin. 5. Od chwili wypicia FORTRANSU nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość wody mineralnej niegazowanej. 6. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania. 7. Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu. 8. W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem . 9. Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą.
UWAGA ! 1. Osoby w chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody. 2. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka. 3. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkową (np. FRAXIPARYNA, CLEXANE). Informacja o kontynuacji leczenia przeciwkrzepliwego po zabiegu będzie zawarta w karcie informacyjnej leczenia 4. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
5. Po badaniu wykonanym w znieczuleniu pacjent przebywa w sali obserwacyjnej przez ok.20 minut do 2 godzin; po tym czasie pod opieką osoby towarzyszącej może udać się do domu. Obowiązuje 12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach . 6. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą . 7. Wyznaczona godzina zabiegu może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.
1. W dniu badania, na 6 godzin przed badaniem, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Pacjent ma być na czczo. 2. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody. 3. Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka. 4. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard, acesan i inne) powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie. 5. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. 6. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografia. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. 7. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą 8. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.
Dzień przed badaniem dieta lekkostrawna, przyjmować Espumisan 4 x 2 tabl., oraz 2 tabletki w dniu badania - rano. 1. W dniu badania należy pozostać na czczo przynajmniej 5 h przed badaniem (nie jeść, nie palić, nie żuć gumy). 2. Na 1 godz. przed badaniem należy wypić ok. 1,5 l wody niegazowanej.
AWIMED NZOZ Sp. z o.o.
85-795 Bydgoszcz, ul. gen. J. Hallera 2C tel. 801 00 20 60 tel. 52 348 57 91 NIP: 554-289-11-85 REGON 340711634 Zarejestrowany w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy KRS: 0000349415 Kapitał‚ zakładowy: 625000 PLN |